Scenariusz Dnia Górnika w przedszkolu

Barbórka w przedszkoluKiedy zbliża się 4 grudnia warto pomyśleć o znajomych Barbarach, które tego dnia obchodzą imieniny, ale także o górnikach. Barbórka świętowana jest przez nich samych lecz również przez wielu mieszkańców Śląska i okolic. Praca w kopalni jest ściśle związana ze sposobem życia i tradycją śląską. W związku z tym Dzień Górnika traktowany jest jako właściwy czas na uroczystości i zabawy dotyczące właściwie wszystkich osób, które zamieszkują miejscowości, gdzie wydobywa się węgiel.

Podczas uroczystości barbórkowych często występują dzieci. Poza tym organizowane są także akademie w przedszkolach. W ten sposób śląska i górnicza tradycja przekazywana jest najmłodszym. Jej pielęgnowanie z pewnością jest bardzo istotne, zwłaszcza w środowiskach, gdzie większość ojców to właśnie górnicy. Zapraszając ich na przedstawienie dotyczące Dnia Górnika sprawia się im wielką radość. Przygotowując się do występu dzieci mogą dowiedzieć się wiele o pracy w kopalni, stroju galowym górników czy ich patronce –  świętej Barbarze. Oczywiście przed akademią uczą się też wierszy i piosenek związanych z Barbórką.

Podczas występów z okazji Dnia Górnika można przedstawić legendę o świętej Barbarze. Natomiast scenariusz może też dotyczyć opowieści o górniku przeplatanej piosenkami. Przedstawienie wówczas zaczyna się wtedy od piosenki opowiadającej o pracy w kopalni. Następnie wchodzi chłopiec przebrany za górnika, który właśnie wyszedł z kopalni. Krótki dialog między nim i paroma innymi dziećmi powinien polegać na zadawaniu mu pytań dlaczego jest brudny, co robił, po co itd. Chłopiec może też wyrecytować wierszyk albo zaśpiewać piosenkę o tym jak to jest być górnikiem. Od niej łatwo przejść w płynny sposób do tematu Barbórki. Wówczas chłopiec powinien się przebrać, a przynajmniej założyć czapkę górniczą. Można ją wykonać w prosty sposób z papieru i bibuły. To dobry moment na wiersze czy piosenki dotyczące stroju galowego górników oraz świętowania dnia 4 grudnia. Na końcu dzieci składają życzenia górnikom i śpiewają „Sto lat”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *