Rozprawka na temat – czy marzenia są nam potrzebne?

Dlaczego warto mieć marzenia?Snucie marzeń i planów na przyszłość to nieodłączny element życia każdego z nas. Chociaż zapewne mamy zupełnie inne marzenia dotyczące najróżniejszych rzeczy, takich jak choćby spotkanie miłości swojego życia, osiągnięcie wielkiej sławy czy bogactwa lub zrobienie błyskotliwej kariery zawodowej, to jednak bez wątpienia zgodzimy się ze stwierdzeniem, iż marzenia są nam niezbędne.

Na początek warto więc będzie przybliżyć definicję marzenia, które oznacza świadomie postawiony sobie cel, dążenie lub plan działania. Aby potwierdzić tezę o konieczności marzenia należy odwołać się natomiast do wielu przykładów, obecnych zarówno w literaturze, filmie czy sztukach plastycznych każdej z epok. Na przestrzeni dziejów artyści i twórcy zastanawiali się bowiem, czym byłoby ludzkie życie pozbawione marzeń. Posiłkując się aforyzmami, sentencjami czy postaciami fikcyjnych, literackich bohaterów udowodnić, iż bez marzeń, fantazji czy nawet szczypt wyobraźni nasze życie byłoby puste i niezwykle smutne.

W polskiej i zagranicznej literaturze motyw marzenia okazuje się bardzo popularny. Przywołać tu należy przede wszystkim Małego Księcia z opowieści Antoin de Saint-Exupery’ego, Piotrusia Pana, stworzonego przez J.M. Barri, Króla Maciusia Pierwszego w opowiadaniu Janusza Korczaka czy historię Alicję w Krainie Czarów Lewisa Carolla. Wymienione postaci uznać można za personifikację dziecięcych marzeń i pragnień, by zmienić otaczający je świat w krainę baśni, gdzie dobro zawsze zwycięża.

Również wiele przysłów i aforyzmów o marzeniu mówi, iż ubogaca ono człowieka, wprowadzając w jego życie bajkowy i fantastyczny element. Zacytować tutaj należy autorkę serii książek o Ani z Zielonego Wzgórza, Lucy Maud Montgomery, która twierdzi, iż „bez marzeń jesteśmy martwi”. Kolejnym argumentem dla potwierdzenia tezy, iż marzenia są niezbędnym i nieodzownym elementem naszego życia może być stwierdzenie E.M. Remarque, że stajemy się biedni w chwili, kiedy nie mamy już o czym marzyć.

Ponadto marzenia mogą dać nam siłę do przezwyciężania trudności oraz motywację do podejmowania nowych wyzwań. Co prawda, bohaterowie literaccy czy filmowi nie zawsze osiągają swój cel, jednakże na ich przykładzie należy stwierdzić, iż nie należy porzucać swoich pragnień, choćby najbardziej skrytych czy trudnych do zrealizowania. Podsumowując, marzenia dają człowiekowi impuls, zaś to od nas zależy, czy będziemy umieli je spełnić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *