Opowiadanie o wiośnie dla dzieci

wiosnaWiosna większości z nas kojarzy się z obrazkami z lat dziecięcych. Często na obrazkach była przedstawiana jako młoda panna z rozpuszczonymi włosami, wiankiem na głowie i w płaszczu utkanym z kwiatów, liści a nad jej głową latały skowronki. Ale do dziecięcej wyobraźni przemawiają nie tylko obrazki. Dobrze wiemy, że w literaturze i sztuce polskiej i nie tylko, istnieje wiele wierszy, opowiadań i piosenek o wiośnie, które chętnie czyta się i śpiewa maluchom w przedszkolu, w domu oraz szkole. Do najbardziej znanych należą „Gdzie jest wiosna” Doroty Gellnerowej czy „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy.

Często są one przytaczane na przedstawieniach szkolnych, czytane na lekcjach, dzieci się ich uczą na pamięć i nierzadko pamiętają je także w życiu dorosłym. Opowiadać o wiośnie można w bardzo różny sposób. Najbardziej do wyobraźni dziecięcej przemawiają opowiastki, w których pojawiają się zwierzątka, które także budzą się do życia wraz z nadejściem cieplejszych dni. Opowiadań dla przedszkolaków można szukać w książeczkach dla dzieci, tych dedykowanych dla maluchów do nauki w przedszkolu lub wielu innych dostępnych w księgarniach.

Wiosna to częsty temat szkolnych wypracowań. Jest on bardzo wdzięczny, bo o tej porze roku można pisać w sposób swobodny. Co więcej, dużo jest do powiedzenia w tej materii. Zaczynając od opisu wiosny astronomicznej, skończywszy na wierszach i piosenkach o wiośnie. Piewcami pierwszych wiosennych oznak byli najznamienitsi autorzy polskiej literatury. Zwyczaje na Pierwszy Dzień Wiosny opisywane były w najbardziej sławetnych dziełach polskiej literatury. Z pokolenia na pokolenie dzieci w szkole poznają je, ale co roku także inaczej.

Takich opowiadań o wiośnie przemawiających do dziecięcej wyobraźni mamy dzisiaj sporo. Wykorzystywanie ich na lekcjach w szkole czy też do czytania dzieciom w domu to dobra lekcja by nauczyć maluchy rozpoznawać pierwsze oznaki wiosennej aury. Zanim wejdą wraz z wiekiem w poważniejszą literaturę, na początek czytajmy dzieciom krótkie opowiastki. Takich jest mnóstwo także w Internecie, można z nich uczynić temat na przedszkolny teatrzyk, przebrać maluchy w odpowiednie kostiumy, niech uczestniczą w pierwszym poważnym przedstawieniu o wiośnie. Najczęściej w opowiadaniach wiosna jest ukazywana jako kobieta, dziewczyna, dzięki temu dzieciom łatwiej zrozumieć co wiąże się z jej nadejściem. To tak ważne by uzmysłowić milusińskim zmienność pór roku, nauczyć rozpoznawania ich symptomów, niech poczują wiosnę nie tylko za oknem ale i w sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *