Opis obrazu “Słoneczniki” Vincenta Van Gogha

sloneczniki-van-goghaVincent Van Gogh to zarazem bardzo interesująca postać i nieco intrygująca. Ten holenderski malarz tworzył obrazy w żywej kolorystyce. Jak to często bywa w przypadku wielkich twórców, doceniono go dopiero po śmierci. Jego dzieła miały wpływ na sztukę w całym XX wieku. Toteż jego miejsce w kanonie sław malarskich jest jak najbardziej zasłużone. Niestety żył krótko bo tylko 37 lat, cierpiał na napady lękowe i to prawdopodobnie jego choroba psychiczna przyczyniła się do tego, iż odebrał sobie życie przez postrzał z broni palnej. Spośród wszystkich jego obrazów najpopularniejsze są „Słoneczniki”. Dokładnie dzieło nosi nazwę „Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami.”

Jego powstanie datuje się na rok 1888. Van Gogh malował je będąc we Francji w miejscowości Arles. Dzisiaj mówi się, że wpisuje się w nurt malarski nazwany postimpresjonizmem. W późniejszym czasie obraz doczekał się wielu reprodukcji i obecnie uznawany jest za niedościgniony wzór. To tak charakterystyczny obraz, że prawdopodobnie nie ma na świecie osoby, która by go nie znała, choćby z widzenia.

Skąd u Van Gogha pomysł na uwiecznianie właśnie tych kwiatów? U schyłku wieku XIX były one bardzo modnym i częstym dodatkiem dekoracyjnym wnętrz. Dzisiaj postrzegamy je raczej przez pryzmat jadalnych nasion słonecznikowych, oraz wykorzystaniu ich jako surowca na olej słonecznikowy. Dodatkowo w czasach współczesnych malarzowi słonecznik uznawany był za symbol radości życia. Można przypuszczać, że kwiaty na obrazie jego autorstwa były wstawione do glinianego wazonu. Sam autor bukiety kwiatowe umieszczał właśnie w takich naczyniach.

Obraz „Słoneczniki” namalowany został techniką olejną. Kwiaty w ten sposób przedstawione są namalowane z dbałością o każdy szczegół. Od razu widać kunszt artysty. Dodatkowo ich niedbałe ułożenie sprawia, że wydają się bardziej rzeczywiste, prawdziwe. Malarz umiejętnie operuje cieniem i światłem co widać na płótnie. Sam Van Gogh zwracał dużą uwagę na to jak światło pada na obiekt, który malował. Bladoniebieskie tło na jakim widnieją słoneczniki dodaje im złocistości, ale przy tym nie brak im wyrazistości, nie rozmywają się na pastelowym tle.

Jak wynika z wielu źródeł Van Gogh starał się malować swoje obrazy w taki sposób by biła z nich radość i optymizm a „Słoneczniki” takie właśnie są. Stworzył je 2 lata przed swoją śmiercią a ten i inne obrazy z tej serii miały być swego rodzaju prezentem dla przyjaciela Van Gogha, Gauguina. Wśród wielu obrazów Van Gogha, uwieczniających słoneczniki, najbardziej znanym i cenionym jest właśnie ten przedstawiający piętnaście słoneczników w wazonie z sierpnia 1888 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *