Obozy językowe dla młodzieży we Francji

oboz-we-francjiCzy poza lekcjami języka w szkole i korepetycjami udzielanymi w domu, rodzice mogą jeszcze coś zrobić, by ich dzieci lepiej poznały język francuski? Znajomość języka a umiejętność posługiwania się nim, wydają się być dwoma różnymi pojęciami. A to dlatego, że nie zawsze znając określoną ilość słów, a nawet zwrotów potrzebnych do przeprowadzenia dialogu, umiemy go zapoczątkować i przeprowadzić owocną konwersację. Poza „suchą” nauką, potrzebne jest również praktyczne jej wykorzystanie. Lekcje z lektorem oczywiście pomagają w tym, ale nie zastąpią możliwości używania języka francuskiego w określonym kontekście, w sposób naturalny, nie kontrolowany przez nauczyciela, w sytuacjach życiowych wymagających pełnej poradności językowej, bez pomocy z zewnątrz.

Kurs językowy we Francji dla nastoletniej córki lub syna może się okazać niepowtarzalną okazją by przełamać bariery językowe. Jak organizowane są takie wyjazdy ? Młodzież wyjeżdża w konkretny region Francji, może to być Paryż lub południe kraju np. Nicea. Wyjazdy trwają bardzo różnie; od 2 tygodni do nawet jednego miesiąca. Młodzież z Polski poznaje rówieśników z Francji, a przez cały pobyt tam towarzyszą jej opiekunowie. Jednakże cały czas używa się języka francuskiego. Taka nauka to oddziaływanie na wszystkie zmysły, bardziej efektywna, a ponadto ciekawe doświadczenie językowe dla młodego człowieka.

Rozmówki francuskie dla turystów mogą się przydać. Ale z pewnością po kilku dniach spędzonych na miejscu będzie można je odłożyć, posługując się już znanym francuskim słownictwem tematycznym. To nie musi być trudne, a na pewno nie powinno kojarzyć się z presją tamtejszego otoczenia, młodzi ludzie wyjeżdżają się uczyć poprzez naturalny kontakt. To jest coś innego niż wymiana językowa, tutaj można czegoś nie wiedzieć, bo obóz językowy ma służyć nauce.

Nauka języka odbywa się w zabawie, poprzez drobne przyjemności jak wycieczki regionalne, a poza tym wybieramy poziom, jaki będzie egzekwowany na obozie – dla początkujących lub zaawansowanych. Pobyt we Francji pozwala nabrać ogłady językowej, przełamać strach w używaniu języka, będzie zmuszał do rozmów, które z czasem staną się spontaniczne i niewymuszone. Obozy z francuską młodzieżą to dla polskich dzieci sposób poznania tamtejszej kultury, zabytków i zaznajomienia się z prawdziwym językiem, nie tylko tym znanym z podręczników i ćwiczeń do nauki francuskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *