Jak umotywować prośbę o dofinansowanie studiów?

Jak umotywować prośbę o dofinansowanie studiówNiektóre osoby rezygnują z wyższego wykształcenia lub jego kontynuacji ze względów finansowych. Z jednej strony muszą podjąć pracę, żeby zarabiać i nie mają czasu na studiowanie w trybie dziennym, a z drugiej brakuje im środków na płatne zajęcia odbywające się w czasie weekendów.

Będąc na studiach można składać wnioski o przyjęcie na praktyki zawodowe u potencjalnych pracodawców. Z kolei jeśli ktoś pracuje i chce podjąć studia ma prawo starać się o ich dofinansowanie przez pracodawcę. Oczywiście muszą być związane z wykonywaniem zajęciem i umożliwiać podnoszenie kwalifikacji zawodowy. Właśnie w ten sposób motywuje się wniosek o dofinansowanie studiów licencjackich, magisterskich czy podyplomowych. Biorąc pod uwagę, że pracodawca ma obowiązek umożliwiać swoim pracownikom rozwój zawodowy, istnieje duża szansa, że zgodzi się na wparcie dla ambitnego pracownika, jednak nie ma takiego obowiązku. Natomiast koniecznym warunkiem jest tutaj kształcenie się w porozumieniu z pracodawcą. Jeśli nic o tym nie wie, ani nie wyraził zgody na podjęcie studiów, wówczas pracownik nie może starać się o dofinansowanie. Zdarzają się również takie przypadki, kiedy to sam pracodawca wysyła pracowników na studia. Kwestii finansowych związanych z podejmowaniem studiów nie należy mylić z prośbą o zapomogę z zakładu pracy.

Jeśli pracodawca nie zamierza lub nie może pokryć w całości kosztów kształcenie swojego pracownika, warto spróbować pozyskać środki unijne z Europejskiego Funduszu Społecznego. Składając wniosek o dofinansowanie trzeba wykazać, iż wybrane studia spełniają standardy nauczania, które zostały określone przez Unię Europejską. Wnioskodawcą jest wówczas pracodawca, który w razie przyznania dotacji musi opłacić tylko część studiów.

Kolejna szansa na podjęcie studiów związana jest z możliwością otrzymania dofinansowanie na nie z urzędu pracy. Przede wszystkim trzeba złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Bardzo ważne jest właściwe umotywowanie swojej prośby. Chodzi o to, aby wykazać, że podjęcie studiów umożliwi podjęcie konkretnej pracy. Należy więc opisać związek między nimi. Wskazane jest również pozyskanie od przyszłego pracodawcy oświadczenia, iż podjęcie danego rodzaju studiów będzie równoznaczne z przyjęciem do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *