Jak napisać referat o czerniaku?

CzerniakŻeby napisać dobry referat należy się najpierw zastanowić jaki jest tego cel. W tego typu pracach nie zamieszcza się raczej własnych przemyśleń, lecz przedstawia się określony temat, aby przybliżyć go czytelnikom.

Jeśli ktoś planuje stworzyć referat o czerniaku, to zanim zacznie pisać powinien przygotować się do tego – zgromadzić przydatne materiały medyczno-naukowe oraz zrobić notatki. Na pewno warto zacząć od planu pracy, która ma zawierać wstęp, rozwinięcie i podsumowanie. Pierwsza część referatu powinna wyjaśniać czym jest czerniak. Opisuje się tam, że do zmian rakowych dochodzi zwykle w miejscach, w których znajduje się skupisko komórek zwierających melaninę. Jako tezę można przyjąć istnienie związku pomiędzy powstawaniem pieprzyków a rozwojem czerniaka. Wszystko opisuje się dokładniej w rozwinięciu referatu. Na pewno warto poruszyć tam sprawę pojawiania się nowych znamion po opalaniu. Każda kolejna zmiana barwnikowa podnosi ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Właśnie dlatego należy opalać się z umiarem, a jeśli ma się jasną karnację lub dużo pieprzyków, najlepiej z niego zrezygnować. Należy zwrócić uwagę przyszłych odbiorców na to, że nowo powstałe znamiona powinny być obserwowane oraz opisać co może nas zaniepokoić, czyli wszelkie zmiany w wyglądzie czy kolorze pieprzyka, swędzenie, ból, krwawienie. To również oczywiste sygnały, że trzeba udać się do dermatologa. Tutaj dobrze byłoby opisać jak rozpoznać czerniaka. Chodzi o to, że nawet dokładne badanie dermatoskopowe nie może dać całkowitej pewności czy zmiana jest złośliwa. W związku z tym wykonuje się zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu znamienia, które następnie poddaje się je badaniu histopatologicznemu. Wtedy wiadomo już jak postępować dalej. W razie potrzeby rozpoczyna się leczenie.

Zakończenie referatu powinno zawierać treściwe podsumowanie tematu. Tutaj też znajduje się miejsce na wnioski własne. Na pewno warto podkreślić, że szybkie reagowanie w przypadku podejrzanych znamion barwnikowych jest niezwykle ważne, bo umożliwia ono w razie czego wczesne rozpoznanie czerniaka, co z kolei zwiększa szanse na jego wyleczenie. Żeby referat był interesujący dla szerokiego grona odbiorców nie należy używać zbyt skomplikowanego języka. Praca ma być zwięzła i konkretna. Można posługiwać się cytatami, pamiętając o przypisach oraz bibliografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *