Dzień Wszystkich Świętych – przykładowe przedstawienie

wszystkich-swietychTradycja obchodzenia dnia Wszystkich Świętych jest żywa w Kościele Katolickim od początków IX wieku. W tym dniu wspominani są nie tylko osoby beatyfikowane oraz kanonizowane, ale także wszyscy wierni, którzy odeszli do wieczności. To właśnie dlatego w dniu 1 listopada na grobach naszych bliskich zapalamy znicze oraz składamy bukiety z chryzantem czy samodzielnie wykonane wiązanki cmentarne. Wiedza o tym dniu przekazywana jest także dzieciom w szkołach.

Uczniowie mogą uczestniczyć w szkolnych przedstawieniach organizowanych z okazji dnia Wszystkich Świętych i w ten sposób poznawać jedną z najpowszechniej znanych w naszej kulturze tradycję odwiedzania grobów zmarłych osób.

Scenariusz szkolnego przedstawienia na dzień Wszystkich Świętych z całą pewnością powinien nawiązywać do tematu śmierci, gdyż to właśnie ta tematyka jest nierozerwalnie związana z dniem 1 listopada. Aby przybliżyć dzieciom zwyczaje związane z pamięcią o zmarłych, warto wprowadzić do scenariusza odpowiednie rekwizyty. Mogą to być znicze oraz ręcznie robione stroiki na Święto Zmarłych. Na początku samego przedstawienia uczniowie mogą zgromadzić się w kółku i wyrecytować jeden z utworów literackich, którego motywem przewodnim będzie śmierć (może to być nie tylko śmierć, ale również zmartwychwstanie). Na tą okazję często wybierany jest wiersz księdza Jana Twardowskiego pod tytułem „Śpieszmy się kochać ludzi”.

Kolejnym etapem przedstawienia z okazji dnia Wszystkich Świętych może być odtworzenie piosenek (można wybrać chociażby piosenkę Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” oraz recytowanie wierszy przez pojedynczych uczniów, które także będą nawiązywały do tematyki dnia Wszystkich Świętych. Ciekawym punktem szkolnego przedstawienia może być ponadto odczytanie fragmentów Pisma Świętego, w których poruszana jest tematyka śmierci oraz zmartwychwstania. Po recytacji każdy z uczniów może zapalać znicz, który będzie następnie ustawiał w wybranym wcześniej przez nauczyciela miejscu.

Szkolne przedstawienie z okazji dnia 1 listopada to ważne wydarzenie dla uczniów, którzy w ten sposób mogą poznać najstarsze, ale wciąż żywe w naszej kulturze zwyczaje związane z oddawaniem czci zmarłym osobom. W scenografii przedstawienia można wykorzystać nie tylko znicze, ale również wiązanki ze sztucznych kwiatów czy na przykład jesienne liście. Wszystko to stworzy odpowiednią atmosferę i jednocześnie pomoże skupić się uczniom na prawdziwej istocie dnia Wszystkich Świętych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *